Про храмІсторія Свято-Преображенського храму у смт. Нова Водолага починається в далекому минулому - в 1821 році, коли була закладена камяна церква. Деревяний Преображенський храм був збудований не раніше 1750 року. У 1830 році старанням парафіян будівництво церкви було завершено і в 1831 році храм було освячено, відбулася перша служба у новому приміщенні. Цей храм – зразок посткласицизму в архітектурі. Опікунами під час будівництва храму були: священик Федір Леницький, губернський секретар Аврамій Андрійович Матвєєв та церковний староста селянин Андрій Пісоцький.
Навколо церкви в 1884 році було збудовано камяну огорожу із залізною брамою. Вона підкреслює завершеність будови та нагадує стародавню фортецю. Цеглини в огорожі складені так, що утворюють наскрізні отвори у вигляді хрестів. Масивність цій камяній огорожі додають симетрично розташовані псевдобашні та металеве накриття огорожі, яке захищає її від природного руйнування. У тому ж 1884 році зі східного боку церкви з дозволу керівництва єпархії було збудовано каплицю на згадку про смерть Олександра II.
У 20-х роках XX століття з церкви представниками влади було вилучено вироби із золота, срібла, слонової кістки. Перед Великою Вітчизняною війною Свято-Преображенський храм використовувався як зерносховище. Богослужіння відновилося 1943 року.
У храмі багато ікон, є розписи давніх майстрів Нової Водолаги. Цілком ймовірно, що серед них є роботи іконописця Борисенка (за розповідями старожилів). Найбільш шанована ікони святителя Іоасафа Білгородського.
8 липня 2007 року Богослужіння в храмі відправив архієпископ Ізюмський Онуфрій, вікарій Харківської єпархії.